Outstanding Engineering
2018
SoE Outstanding Senior Awards
  • Ethan Luckett - Comp Sci
  • Alex Warren - Geol Engr
  • Justin Hobart - Geol E
  • Thomas Varner - Geol
Taylor Medal
  • Harleigh Huggins -ME
  • Jacob Azbell - EE
  • Han Thuy An Truong - ChE
  • William Garrett - ME
  • Colbert Lahr - EE
  • David Rydeen - Comp Sci
  • Brenna Sit - ChE
  • Jonathan Vanveckhover ChE
  • Philip Thomas - ChE
  • Ward Toler - ChE
  • Jacob McCall - EE
  • Anna Braswell - Geol E
  • Jeremy Schneider - ChE
  • Abhijaya Shrestha - ME
Class Marshall
  • David Earl Rozier - Ch E
  • Harleigh Huggins - ME
  • 2017
    SoE Outstanding Senior Awards
    • Dustin Dykes (ME)
    • Holly Pitts (CE)
    • Adam Schildhammer
    MES Award Holly Pitts (CE)
    David Arnold Award Frances Miramon (CE)
    Taylor Medal
    • Dustin Alan Dykes (ME)
    • Jordan David Houry (ChE)
    • Ethan Edward Luckett (CSCI)
    • Alex Kyle McGee (ME)
    • Brayley Morgan Sellier( ChE)
    • Robert Forrest Short (CSCI)
    • Rachel Ann Stanhope (ChE)
    • Melissa Ann Wright (ME)
    • Holly Ruth Pitts(CE)
    Graduate Achievement Award
    • Bradley Goodwiller Ph D
    • Matthew Nelms Ph D
    2016
    SoE Outstanding Senior Awards
    • Ethan Baker (CE)
    • Roya Gordji (BE)
    • Demba Komma (EE)
    • Shawn Wesley Skinner (ME)
    MES Award Shawn Wesley Skinner (ME)
    David Arnold Award Anne Marie Delee
    Taylor Medal
    • Anne Marie Delee
    • Travis Alexander Fortin
    • Roya Gordji
    • Frank Allen Holiman
    • Haley Elizabeth McFall
    • David Earl Rozier
    • Shawn Wesley Skinner
    • Tuan Quang Ta
    • Demba Bakary Komma
    • Shevanuja Theivendran
    Graduate Achievement Award
    • Kyoshin Joel Choo (CIS)
    • Alharith Manasrah(CE)
    Class Marshall
  • Tuan Quang Ta
  • Travis Alexander Fortin
  • Ethan Ryan Benton Baker
  • 2015
    SoE Outstanding Senior Awards
    • David Caleb Robinson(CIS)
    • Samuel Bowie (ME/CIS)
    • John Clark (ME)
    • Erin Dyer (ChE)
    MES Award Samuel Bowie (ME/CSCI)
    MES Scholarship
    • William Raymond Woods
    David Arnold Award Evalyn Holman
    Taylor Medal
    • Aishat O. Aloba
    • Joella J. Vaughnn
    • Corey D. Schaal
    • Haley L. Sims
    • Ethan R.B. Baker
    • Olivia Brown
    • Dudley Moore
    • David Caleb Robinson
    Graduate Achievement Award
    • Mehrpourbernety Hossein (Ph.D. EE)
    • Hannie Parker Capps (M.S.CE)
    Class Marshall
  • Grace McMahen Rushing
  • John Clark
  • Aishat Aloba
  • Abdulrahman Hamid (ME)
  • 2014
    SoE Outstanding Senior Awards
    • Samuel L. Di (EE)
    • Trey Powell
    • Zach Morgan
    • Maddie Costelli (CE)
    MES Award Samuel L. Di (EE)
    MES Scholarship
    • Konner Horton (GGE)
    • Alexandra Jones (ME)
    • Troy Mannino (GGE)
    • Dudley Moore (ME)
    • Jacob Moorhead (ME)
    • Ashley Ritter (GGE)
    David Arnold Award Maddie Costelli (CE)
    Taylor Medal
    • Trey Powell (CE)
    • Diana Kapanzhi (CE)
    • Madeline Costelli (CE)
    • Erin Dyer (ChE)
    • Alec Mattei (ChE)
    • Troy Mannino (ChE)
    • Jared Spoons (ChE)
    • John Clark (ME)
    • Samuel Bowie (ME)
    • Abdulrahman Hamid (ME)
    Graduate Achievement Award
    • James Church (CIS)
    • Heather Rivera (CE)
    2013
    SoE Outstanding Senior Awards
    • Joanna David (ChE)
    • Walker Wroe (ME)
    • Jennie Katherine Ellis (BE)
    • Lauren Harrelson (GE)
    • Cornelius Hughes (CIS)
    MES Award Walker Wroe (ME)
    MES Scholarship
    • Michael Jones
    • Alyssa Smith
    • Konner Horton
    • Diana Kapanzhi
    David Arnold Award Joanna David (ChE)
    Taylor Medal
    • Charles Oliver Townsend (ME)
    • Lauren Brook Harrelson (GE)
    • Paul Furr (ChE)
    • Jennie Katherine Ellis (BE)
    • Samuel L. Di (EE)
    • John Robert Stefancik (ME)
    Graduate Achievement Award
    • Ahmed Khidre (Ph.D. EE)
    • Rebecca Ashley Werner (M.S. CE)
    Class Marshall Jennie Katherine Ellis (BE)
    2012
    SoE Outstanding Senior Awards
    • Kely Markley, ME
    • Pablo Mariaca, CE
    • Catherine McCoy, ME
    MES Award Kely Markley, ME
    MES Scholarship
    • Brianna Adkins (ME)
    • Stephen Burdine (CE)
    • Joanna David (ChE)
    • Danielle Usner (CE)
    David Arnold Award Tracey Sisco (CE)
    Taylor Medal
    • Joanna David (ChE)
    • Corrine Doornberg (CE)
    • Sarah Farris (EE)
    • Matthew Herring (EE)
    • Kely Markley (ME)
    • Sarah Sams (CE)
    • James Senter (ChE)
    • Tracey Sisco (CE)
    • Alyssa Smith (ChE)
    • Anna Whitley (CIS)
    • Steven Worley (CE)
    Graduate Achievement Award
    • Xiaofei (Sophie) Nan, Ph.D. (CIS)
    • Chandra Sekhar Kaipa, Ph.D. (EE)
    Goldwater Scholar Nikki Reinemann (Che)
    Fulbright Scholar Martin Ducote (ME)
    2011
    SoE Outstanding Senior Awards
    • Maria Brown, GE
    • Anna K. Hailey, ChE
    • Jonathan D. Jones, ChE
    • Hannie Parker Capps, CE
    • Chiedozie T. Ibekwe, EE
    • Mark Wesley Phillips, CE
    MES Award Jonathan Jones, ChE
    MES Scholarship
    • Matthew Hosey (CE)
    • Rebecca Werner (CE)
    • Elizabeth Spencer (ChE)
    • Kristina Lindley (ME)
    David Arnold Award Jonathan Jones, ChE
    Taylor Medal
    • Maria Theresa Brown (GE)
    • Jonathan David Jones (ChE)
    • Catherine McCoy (ME)
    • Mark Wesley Phillips (CE)
    Graduate Achievement Award
    • Payam Nayeri, EE
    • Samantha Sabatino, CE
    2010
    SoE Outstanding Senior Awards
    • Casey Wilson Pearce (ChE)
    • Scott Haltom (ME)
    • Christina Bonnington (EE)
    MES Award Casey Wilson Pearce (ChE)
    David W. Arnold Engineering Award Melanie Graupner (GGE)
    Taylor Medal
    • Jesse Pinion (EE)
    • Alissa Carroll (ME)
    • Christina Bonnington (EE)
    • Scott Haltom (ME)
    • Safa Salman (EE)
    • Casey Wilson Pearce (ChE) (2009)
    Graduate Achievement Award
    • Hunain Alkhateb (CE)
    • Ang Yu (EE)
    Goldwater Scholarship Anna Hailey (ChE)
    Tau Beta Pi Laureate Christina Bonnington (EE)
    Engineers Without Borders CH2M Hill Scholarship Pablo Mariaca (CE)
    Faculty of the Year Awards
    Year Award Recipient
    1976 F.M. Followill
    1977 Sam Shu-yi Wang
    1978 Chalmers M. Butler
    1979 Darko Kajfez
    1980 Thomas E. Horton
    1981 James G. Vaughan
    1982 Charles Smith
    1983 Donald R. Wilton
    1984 Jeff Roux
    1985 Sam Shu-yi Wang
    1986 Allen Glisson
    1987 Yam Y. Lee
    1988 Charles Smith
    1989 James G. Vaughan
    1990 Patrick H. Kelley
    1991 Jeff Roux
    1992 Robert J. Fisher
    1993 Robert Hackett
    1994 Charles Smith
    Year Award Recipient
    1995 Jim Vaughan
    1996 Allen Glisson
    1997 K.P. George
    1998 Ahmed Kishk
    1999 Jeff Roux
    2000 Charles Smith
    2001 John O'Haver
    2002 Atef Elsherbeni
    2003 Ellen Lackey
    2004 Allen Glisson
    2005 Paul Scovazzo
    2006 Ahmed Al-Ostaz
    2007 Alexander Cheng
    2008 James G. Vaughan
    2009 Ahmed Kishk
    2010 John O'Haver
    2011 Chung Song
    2012 Yixin Chen
    2013 Ahmed Al-Ostaz